استاندارد 2800

آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ، استاندارد 2800 ویرایش چهارم

پیشگفتار استاندارد 2800:

زلزله از پدیده های طبیعی بوده که در طول تاریخ حیات بشر بارها انسان را به وحشت انداخته و باعث تخریب شهر ها و روستا ها،همراه با تلفات انسانی شده است. در راستای عزم ملی و برنامه های دولت برای کاهش خسارات وارده این پدیده دهشتناک نقش موثر و سازنده ” آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ” در ترویج ساخت و ساز ایمن بر هیچکس پوشیده نیست.

گذشت چند سال از تصویب و اجرای ویرایش سوم استاندارد 2800 ایران و وقوع زمین لرزه های شدید در ایران و سایر نقاط جهان، موجب شد تغییراتی در آیین نامه های طراحی ساختمان در مقابل زلزله به وجود آید که در این رویکرد ، بازنگری و اصلاح ویرایش های مختلف این آیین نامه ها را نیز اجتناب ناپذیر کرده می سازد.به همین دلیل تجدید نظر و بازنگری این آیین نامه ها در هر پنج سال باید صورت بپذیرد و کلیه فعالیت های مطالعاتی و برسی های علمی و فنی در این خصوص با هدف ((بروزرسانی آیین نامه متناسب با روش های تحلیلی ، طراحی و ساخت و ساز کشور با در نظر گرفتن خطرات ناشی از وقوع حوادث ، همچنین با بهره گیری از پیشرفت های علمی ، دستاورد های مطالعاتی – تحقیقاتی بومی و جهانی )) طراحی و برنامه ریزی شود.

در ویرایش چهارم استاندارد 2800 با گذراندن یک تجربه کاری ، سیاست های  اجرایی زیر برای انجام مراحل مختلف بازنگری در نظر گرفته شده است.

1-ابهام زدایی و پاسخ به سوالات کلیه طراحان و مهندسانی که از سال 1386 با ویرایش سوم آیین نامه 2800 محاسبات و تحلیل  و طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله را انجام داده اند.

2-استفاده از دستاورد های مطالعاتی و پژوهشی انجام گرفته توسط محققان و استادان در خصوص مسائل خاص مربوط به وضعیت لرزه خیزی و ساخت و ساز کشور.

3-لحاظ کردن تغییرات لازم در مباحث مختلف آیین نامه با توجه به افزایش دانش و فناوری علم زلزله شناسی و مهندسی زلزله در سطح جهان با بهره گیری از آیین نامه های معتبر زلزله.

فصول استاندارد 2800

فصل اول: کلیات

فصل دوم: حرکت زمین

فصل سوم: ضوابط طراحی لرزه ای سازه ها

فصل چهارم: ضوابط طراحی لرزه ای اجزای غیر سازه ای

فصل پنجم: ضوابط طراحی لرزه ای سازه های غیر ساختمانی

فصل ششم: الزامات ژئوتکنیکی

فصل هفتم: ضوابط ساختمان های با مصالح بنایی کلاف دار

پیوست 1: درجه بندی خطر نسبی زلزله در شهرها و نقاط مهم ایران

پیوست 2:راهنمای انجام تحلیل غیر خطی

پیوست 3: اثر P-Δ

پیوست 4:دیافراگم ها

پیوست 5: اندرکنش خاک و سازه

پیوند به بیرون:مرکز تحقیقات راه ، مسکن وشهرسازی

مطالب سیویل وب را در کانال تلگرام سیویل وب دنبال کنید ♥