آموزش لایه بندی در اتوکد

آموزش لایه بندی در اتوکد

با یکی دیکر از آموزش های اختصاصی وبسایت سیویل وب در خدمت شما هستیم موضوع جلسه اول شروع کار با نرم  اتوکد بود که در این جلسه که جلسه دوم آموزش های نرم افزار اتوکد می باشد قصد داریم توضیحاتی کامل در مورد دستورات Layers لایه بندی در اتوکد و ضرورت استفاده از این دستورات و لایه بندی کردن نقشه ها بدهیم این که آموزش لایه بندی در اتوکد در جلسه دوم قرار داده شد ضرورت لایه بندی نقشه ها می با شد و قبل از هر کاری باید لایه بندی نمود،با ما همراه باشید.

ضرورت لایه بندی کردن نقشه ها در اتوکد:

لایه بندی کردن نقشه ها یکی از مهم ترین کار ها در نرم افزار اتوکد می باشد و قبل از هر کاری باید لایه بندی در اتوکد را مشخص کرد لایه بندی کردن در واقع به دست گرفتن کنترل نقشه ها به صورت کامل می باشد که چند ویژگی آن به شرح زیر می باشد:

1-کنترل کامل بر روی نقشه ها

2-سرعت بخشیدن به ترسیم

3-کاهش فشار به سیستم

تنظیمات layers در اتوکد

برای درک بهتر لایه بندی در اتوکد توضیحاتی میدم فرض کنید شما دیوار های یک ساختمان را ترسیم نموده اید و این در لایه ای به نام divar قرار دارد و مبلمان آن را هم در لایه mobl می باشد حالا می خواهید اندازه گذاری کنید به راحتی می توانید لایه mobl را غیر فعال کرده و از لایه دیوار کپی بگیرید و پلان اندازه گذاری رو تهیه کنید.

اجرای دستور Layers

برای اجرای دستور layer

1-در خط فرمان اتوکد layer یا La را تایپ کرده و اینتر را بزنید.

↵command entry : Layer or La

2-در اتوکد کلاسیک

menu:→format→Layer

3- در نوار ریبون ribbon bar تنظیمات در دسترس می باشد.

بعد از اجرای دستور لایه ها پنجره ای به شکل زیر برای شما باز خواهد شد:

layers3

این پنجره Layer Properties Manager نام دارد

در ابتدا یک لایه به نام 0 وجود دارد که در همان لایه تنظیماتی به نام های Line type ، Color ، Lock ، Freeze ، On . Plot ، Plot Style ، Line weight وجود دارد که در مورد هریک توضیحاتی میدهیم:

Freeze لایه: می تواند فریز یا ذوب باشد و لایه فریز مانند لایه خاموش روی صفحه تصویر دیده نمی شود و تفاوت خارج می شود و سرعت رایانه کمتر گرفته Regen آن با لایه خاموش این است که لایه فریز شده از دستور کار می شود، این خاصیت در نقشه های بزرگ و سنگین زیاد استفاده می شود . برخلاف لایه خاموش، نمی توان با آن ترسیم کرد و جزءِ لایه جاری نیز نیست.

Lock لایه:لایه ای که قفل باشد روی صفحه تصویر دیده می شود، لایه می تواند جاری باشد و با آن ترسیم انجام داد ولی هیچ گونه عملیات ویرایشی روی آن صورت نم یگیرد و زمانی که مکان نما را به آن نزدیک م یکنید، عکس یک قفل ظاهر می شود .

color ghdi: اتوکد 255 رنگ وجود دارد که این رنگ ها با شماره مشخص شده اند. شما می توانید به هر لایه ای یک رنگ اختصاص دهید که این رنگ ها را پرینتر و پلاترها می شناسند و می توانید به آنها ضخامت دهید. این خاصیت در دستور چاپ توضیح داده خواهد شد.

Line Type :برای اختصاص دادن یک خط خاص به لایه می باشد.

Line Weight : برای تعیین ضخامت خط لایه مورد نظر می باشد.

Plot Style:توسط این گزینه می توانید یک سبک چاپی مشخص را به لایه نسبت دهید.

Plot:توسط این گزینه می توانید مشخص کنید که آیا لایه مورد نظر چاپ شود یاخیر.

حالا که با کاربرد هر یک از این تنظیمات آشنا شدید باید نقشه تان را لایه بندی کنید برای ایجاد لایه جدید به صورتی که در شکل زیر می بینید روی آیکون ایجاد لایه جدید کلیک کنید:

later4

در ضمن برای حذف لایه هم از آیکون های همان قسمت استفاده کنید.

حالا لایه ها را وا ویژیکی های متفاوت ایجاد کنید به طور مثال :

لایه فونداسیون با رنگ آبی ضخامت خط 0.5 ونام fon

لایه دیوار با رنگ قرمز ضخامت 0.1 و نام divar

به همین صورت لایه ها را مانند پنجره،مبله،فیگور،اندازه گذاری و … ایجاد کنید.

استاندارد رنگ و ضخامت لایه بندی در اتوکد به صورت زیر می باشد که جدول ارزش ضخامت خطوط در لایه ها نام دارد:

layer5
جلسه بعد:آموزش دستور line در اتوکد (ترسیم خط)

در صورت هر گونه سئوال و مشکل راجع به نرم افزار اتوکد می توانید به تاپیک اخصاصی آموزش نرم افزار اتوکد درانجمن سیویل وب مراجعه کرده و سئوال یا آموزش خود را قرار دهید.

منبع:www.civilweb.ir

مطالب سیویل وب را در کانال تلگرام سیویل وب دنبال کنید ♥